Studio jógy Nahoře

Články plné praktických tipů

Význam dechu v józe: Průvodce pro začátečníky 

Dech je základním stavebním kamenem každé jógové praxe. Právě dech nám umožňuje naplno propojit mysl s tělem a udržet pozornost v přítomném okamžiku. Možná jste už slyšeli, že dech je "mostem" mezi tělem a myslí – tento most nám pomáhá zpomalit, uklidnit se a naladit se na naše vnitřní potřeby. Pro začátečníky je porozumění dechu klíčové, neboť správné dýchání podporuje zdraví a umožňuje lepší uvolnění těla i mysli.

V józe se používají různé druhy dechových technik, známých jako "pránájáma". Tyto techniky nám pomáhají ovládat dech a tím i naši mysl a tělo. Když si osvojíme jednoduché techniky dýchání, můžeme zažít okamžitou změnu ve své náladě i energii. Často stačí jen několik minut hlubokého a vědomého dýchání, abychom cítili úlevu od stresu a napětí.

Jógové dýchání má různé účinky na naše tělo. Zklidňuje nervový systém, uvolňuje svaly a napomáhá lepšímu okysličení organismu. Dech také pomáhá při regulaci emocí – když jsme ve stresu, obvykle dýcháme rychle a povrchně, což ještě více zvyšuje náš pocit neklidu. Naopak, když se zaměříme na pomalý a hluboký dech, dochází k uvolnění a zmírnění úzkosti.

Jak správně dýchat při cvičení jógy?

Během jógových pozic se snažíme o plynulé a hluboké dýchání, které vychází z břicha. Tento tzv. břišní dech nám umožňuje využít kapacitu plic na maximum a dodává tělu více kyslíku. Pokud jste začátečníci, začněte tím, že se pohodlně usadíte a položíte si jednu ruku na břicho. Zkuste se soustředit na to, jak se břicho s každým nádechem zvedá a s výdechem klesá.

Tipy na dechová cvičení pro domácí praxi

  1. Břišní dech: Věnujte pár minut denně tomu, že budete dýchat do břicha. Nádech by měl být pomalý, nosem, a výdech stejně klidný. Cítíte, jak se břicho zvedá s nádechem a klesá s výdechem. Opakujte 5–10x.

  2. Dýchání do čtyř: Tato jednoduchá technika pomáhá uvolnit stres a získat soustředění. Pomalu se nadechněte na čtyři doby, zadržte dech na čtyři doby, vydechněte na čtyři doby a opět zadržte dech na čtyři doby. Opakujte alespoň 5 cyklů.

  3. Plný jógový dech: Tento dech zahrnuje tři části – břišní, hrudní a klíční. S nádechem se nejprve naplní břicho, poté hrudník a nakonec horní část plic pod klíčními kostmi. Výdech by měl být stejně plynulý, a to ve stejném pořadí. Tento dech je vhodný pro celkové zklidnění.

  4. Dýchání na uklidnění: Pokud máte náročný den, vyzkoušejte tzv. prodloužený výdech. Zkuste se nadechnout na tři doby a vydechnout na šest. Prodloužený výdech pomáhá aktivovat relaxační odpověď organismu a rychle zmírňuje stres.

Jak dech propojit s pohybem?

V józe často dýcháme synchronizovaně s pohybem. Při nádechu obvykle otevíráme hrudník a zvedáme ruce nebo se natahujeme, při výdechu přecházíme do předklonů či uvolňujících pozic. Tento rytmus nám pomáhá zůstat plně v přítomnosti a soustředit se na harmonii mezi tělem a myslí.

Pro začátečníky může být zpočátku těžké spojit dech s pohybem, ale časem se to stane přirozené. Každá pozice má svůj rytmus dechu, což pomáhá udržet klid a rovnováhu v praxi. Při pravidelném cvičení a důrazu na dech zjistíte, že váš dech se zklidňuje nejen na podložce, ale i v běžném životě.

Závěr

Dech je nástrojem, který máme neustále k dispozici a který nám může pomoci na cestě k většímu klidu, rovnováze a síle. Naučit se pracovat s dechem je jedním z prvních kroků na cestě k hlubšímu pochopení jógy i sebe samých. Zkuste si vyhradit pár minut denně pro jednoduchá dechová cvičení a vnímejte, jak se mění váš vnitřní stav. Dech není jen mechanickým pohybem; je to most, který nás spojuje se světem a dává nám prostor k osobnímu růstu.

Adresa

Husovo nám. 58/8 Benátky nad Jizerou 294 71

Telefon

Lída     725 050 450
Vanda 776 027 855

E-mail

info@joganahore.cz

Sledujte nás

Facebook
Instagram